wnetrza-pelne-przejrzystosci 2018-06-06

Wnętrza pełne przejrzystości

Urządzając nasze domy dążymy dzisiaj, by ich przestrzeń była pełna oddechu, jasna i przestronna. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe nie tylko dzięki odpowiedniemu projektowaniu wnętrz – choćby ich otwieraniu na inne pomieszczenia czy funkcjonalnemu łączeniu aneksów. W takich aranżacjach bardzo przydatne są także nowoczesne materiały wykończeniowe, meble oraz inne elementy wyposażenia. Z pewnością kluczową rolę odgrywają te, które zostały wykonane ze szkła. Dzięki rozwojowi najnowszych technologii ten materiał przełamał przypisaną mu rolę przeszkleń okiennych, naświetli drzwiowych czy niewielkich dekoracyjnych detali. Obecnie szkło wykorzystuje się tam, gdzie jeszcze niedawno użycie szklanych elementów byłoby niemożliwe. Dużą popularnością cieszą się wykonane z tego materiału wypełnienia balustrady. Służy on również do budowy ścian wewnętrznych, paneli ściennych, stopni schodów czy modułów posadzkowych. Za sprawą nowoczesnych przeszkleń inny wymiar zyskały okna oraz drzwi. Na stałe do kanonu wyposażenia wnętrz weszły także stoły ze szklanymi blatami oraz szafy i szafki z frontami wykonanymi z tego materiału. Można też wyposażyć dom w szklane witryny, półki i wiele innych detali. 

Materiał bezpieczny i funkcjonalny

Wykorzystanie szkła w tak wielu rolach stało się możliwe dzięki takiemu procesowi jego produkcji, który chroni użytkowników przed zagrożeniami kojarzonymi z tym materiałem – możliwościami urazów ciała czy rozbiciem tafli. Do wykonywania elementów wykończeniowych i mebli używa się szkła bezpiecznego. Daje nam to gwarancję, że gdy dojdzie do jego uszkodzenia, nie będziemy narażeni na skaleczenie czy inne uszkodzenia. Najbardziej popularne jest szkło hartowane, którego wytrzymałość mechaniczna może być nawet 7 razy większa niż zwykłego szkła. W przypadku rozbicia rozpadnie się na wiele drobnych i nieostrych kawałków. Kierując się względami bezpieczeństwa, można również wybrać szkło laminowane. Jest zbudowane z dwóch lub więcej tafli szkła. Są one połączone ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii o dużej grubości albo sklejone specjalnymi żywicami. Nawet rozbite nie rozsypuje się, ponieważ odłamki są przyklejone do folii lub żywicy. Jedynie na jego tafli powstanie wówczas siatka pęknięć. Szkło laminowane dzięki warstwie spajającej, szczególnie folii, jest także zaliczane do dobrych izolatorów akustycznych. Gruba folia ogranicza hałas. Front szkła laminowanego można także pokryć warstwą antypoślizgową, co ma szczególne znaczenie w przypadku stopnic schodów lub elementów posadzkowych. Inspiracją dla projektantów wnętrz jest także szkło zbrojone, stosowane do niedawna głównie w budownictwie przemysłowym. Obecnie wykorzystuje się je chętnie w kuchni w roli paneli ściennych. Ten rodzaj szkła bezpiecznego swoje właściwości zawdzięcza zatopionej w nim stalowej siatce. Zwiększa ona nie tylko wytrzymałość szkła, ale powoduje też, że pod wpływem silnego urazu mechanicznego czy szoku termicznego nie rozsypie się na kawałki. Szukając elementów szklanych do wyposażenia łazienki, warto mieć na uwadze szkło zabezpieczone specjalnymi powłokami, np. z tlenków metali, które chronią je przed zabrudzeniami. 

Efekty dekoracyjne na szkle można uzyskać na wiele sposobów, m.in. Poprzez jego lakierowanie, naklejanie ozdobnych folii czy żywicowanie

Potencjał dekoracyjny

Szkło można dzisiaj dopasować do różnorakich koncepcji aranżacyjnych. Szkło bezpieczne może bowiem przyjmować bardzo wiele form dekoracyjnych. Do najpopularniejszych należy prawie idealnie płaskie przezroczyste float. Określane jako bezbarwne ma jednak delikatnie zielony odcień, który możemy dostrzec na krawędziach jego tafli. Ma bardzo szeroki zakres zastosowania, m.in. wykonuje się z niego kabiny prysznicowe, meble, panele na ściany kuchenne. Zielonkawego odcienia jest pozbawione szkło float optiwhite (białe lub niebieskawe). Gwarantuje ono znacznie lepszą przepuszczalność światła, dlatego doskonale sprawdza się w roli ścianek działowych czy dużych drzwi przesuwnych. Warto je wykorzystać także tam, gdzie szczególnie widoczne będą krawędzie. Jeśli zależy nam na efektach kolorystycznych lub ochronie przed światłem słonecznym, można użyć szkła barwionego w masie. Im jest grubsze, tym bardziej zwiększa się natężenie barw. Szkło float, optiwhite czy barwione w masie może być także zmatowione przez piaskowanie lub trawienie najczęściej kwasem, co pozwala uzyskać płaszczyzny o ograniczonej przezierności. To również sposób na uzyskanie różnych delikatnych wzorów na powierzchni szkła. Zmatowienia mogą być białe, w kolorze zbliżonym do barwy szkła oraz satynowe znane też jako połyskliwe. Na szkle trawionym w przeciwieństwie do piaskowanego nie tworzą się ślady pod wpływem dotyku. Do dekoracyjnych należy też szkło ornamentowe. Najczęściej jest bezbarwne, brązowe lub miodowe. Wzory są wyraziste i mają bogatą fakturę. Stosuje się je głównie jako elementy w meblach i drzwiach. Jednak z grubszego, 8 mm można projektować ścianki, drzwi całoszklane czy kabiny prysznicowe. Coraz częściej sięgamy także po szkło lakierowane, stosowane np. do wypełnień drzwi przesuwnych szaf lub garderób. Dekoracyjna powłoka jest uzyskiwana poprzez nakładanie lakieru na szkło typu float.

Spotęgowany efekt przejrzystości

Nowoczesne drzwi balkonowe są nie tylko
bardzo duże, ale także łatwe w obsłudze.
To sprawia, że wnętrza płynnie łaczą nas
z otoczeniem i możemy pokonać z łatwością
także ograniczenia komunikacyjne. Dzisiaj
nie ma problemów z wyjściem na taras czy
balkon także na poddaszu, gdzie możemy
wykorzystać okna dachowe z funkcją balkonu.
Duże drzwi balkonowe w innych strefach domu
wyróżniają bardzo wygodne sposoby otwierania
– podnośno-przesuwne lub uchylno-przesuwne.
W tych pierwszych skrzydło po przekręceniu
klamki podnosi się nieco w górę, po czym
można odsunąć je w bok. Skrzydło uchylnoprzesuwnych
przed przesunięciem w bok, musi
się wychylić do przodu. Tego rodzaju przeszklenia
są też znacznie większe niż tradycyjne
balkonowe.

Dom bez barier

Nowoczesne drzwi balkonowe są nie tylko bardzo duże, ale także łatwe w obsłudze. To sprawia, że wnętrza płynnie łaczą nas z otoczeniem i możemy pokonać z łatwością także ograniczenia komunikacyjne. Dzisiaj nie ma problemów z wyjściem na taras czy balkon także na poddaszu, gdzie możemy wykorzystać okna dachowe z funkcją balkonu. Duże drzwi balkonowe w innych strefach domu wyróżniają bardzo wygodne sposoby otwierania – podnośno-przesuwne lub uchylno-przesuwne. W tych pierwszych skrzydło po przekręceniu klamki podnosi się nieco w górę, po czym można odsunąć je w bok. Skrzydło uchylnoprzesuwnych przed przesunięciem w bok, musi się wychylić do przodu. Tego rodzaju przeszklenia są też znacznie większe niż tradycyjne balkonowe.
Naturalnego światła w strefie
wejścia nigdy nie za dużo! Ta
część domu ma zazwyczaj gorszy
dostęp do światła słonecznego
i bardziej niż inne strefy
ograniczony funkcją metraż. Drzwi
zewnętrzne z przeszkleniami
pozwalają zminimalizować
te defekty. Tradycyjnie szkło
stosowano w formie niezbyt
dużych naświetli górnych, rzadziej
bocznych czy usytuowanych
w centrum. Obecnie hitem stały
się drzwi zewnętrzne z licznymi
horyzontalnymi przeszkleniami.
To trend zgodny z modą na
geometryczne wypoziomowane
rozwiązania elewacyjne. Szkło
w drzwiach wejściowych powinno
mieć jak najniższy współczynnik
przewodzenia ciepła U.

Szkło od progu

Naturalnego światła w strefie wejścia nigdy nie za dużo! Ta część domu ma zazwyczaj gorszy dostęp do światła słonecznego i bardziej niż inne strefy ograniczony funkcją metraż. Drzwi zewnętrzne z przeszkleniami pozwalają zminimalizować te defekty. Tradycyjnie szkło stosowano w formie niezbyt dużych naświetli górnych, rzadziej bocznych czy usytuowanych w centrum. Obecnie hitem stały się drzwi zewnętrzne z licznymi horyzontalnymi przeszkleniami. To trend zgodny z modą na geometryczne wypoziomowane rozwiązania elewacyjne. Szkło w drzwiach wejściowych powinno mieć jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła U.
Przegrody zbudowane
z luksferów mają długą
tradycję. Jednak dzisiaj ich
prostą formę doceniamy
szczególnie. Doskonale wpisują
się w modę na minimalizm oraz
wnętrza inspirowane stylem
industrialnym. Ze szklanych
pustaków, które zazwyczaj
mają format kwadratu o boku
ok. 19 cm można bowiem
stworzyć kompozycję opartą
na rytmie i porządku. Sprawdzą
się w roli ścianki dzielącej
łazienkę na aneksy, elementu
wypełnienia ściany działowej
czy ściany nośnej tam, gdzie
przepisy zabraniają użycia
okna. W zależności
od rodzaju
przepuszczają
od 50 do 80%
światła.

Geometria luksferów

Przegrody zbudowane z luksferów mają długą tradycję. Jednak dzisiaj ich prostą formę doceniamy szczególnie. Doskonale wpisują się w modę na minimalizm oraz wnętrza inspirowane stylem industrialnym. Ze szklanych pustaków, które zazwyczaj mają format kwadratu o boku ok. 19 cm można bowiem stworzyć kompozycję opartą na rytmie i porządku. Sprawdzą się w roli ścianki dzielącej łazienkę na aneksy, elementu wypełnienia ściany działowej czy ściany nośnej tam, gdzie przepisy zabraniają użycia okna. W zależności od rodzaju przepuszczają od 50 do 80% światła.
Kuchnie i aneksy kuchenne nadal nie należą do szczególnie przestronnych, jeśli więc
chcemy powiększyć ich przestrzeń, zamontowanie szkła na ścianie w pasie między
szafkami będzie idealnym rozwiązaniem. Jest ono również bardzo praktyczne – duża
tafla sprawia, że nie ma spoin, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia.
Możliwości wyboru mamy bez liku, jedynym ograniczeniem jest odporność
szkła na szok termiczny i wilgoć. Z tego powodu nie zaleca się stosowania szkła
lakierowanego. Tafle najczęściej się przykleja lub montuje na śruby.

Nowoczesna przejrzystość nad blatem

Kuchnie i aneksy kuchenne nadal nie należą do szczególnie przestronnych, jeśli więc chcemy powiększyć ich przestrzeń, zamontowanie szkła na ścianie w pasie między szafkami będzie idealnym rozwiązaniem. Jest ono również bardzo praktyczne – duża tafla sprawia, że nie ma spoin, w których mogłyby gromadzić się zanieczyszczenia. Możliwości wyboru mamy bez liku, jedynym ograniczeniem jest odporność szkła na szok termiczny i wilgoć. Z tego powodu nie zaleca się stosowania szkła lakierowanego. Tafle najczęściej się przykleja lub montuje na śruby.

Aktualności

PSB Mrówka Busko Zdrój
Siedziba:
ul. Bohaterów Warszawy 115, 28-100 Busko-Zdrój
Telefon: 41 370 89 40
E-mail: norbert.adamczyk@psbmrowka.com.pl
NIP: 6551974439
REGON: 36643684